Skip to content

728 Princeton AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1999

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 6, 1998

Property Information

Block1901.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86.1

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 3626
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,626
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
19%
Improvement Value:$400,400
81%
Total Assessment$496,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,579+7.0%
2024$11,760+6.5%
2023$11,045+3.3%
2022$10,692+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5557, Page 861

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4557, Page 93