Skip to content

732 Princeton AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block1901.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-2AG 2350
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,350
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
19%
Improvement Value:$382,000
81%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,922+7.0%
2024$11,146+6.5%
2023$10,469+3.3%
2022$10,135+5.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 17293, Page 877Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$512,050
DeedBook 13525, Page 6

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 12386, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 5635, Page 801

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 4578, Page 392