Skip to content

701 Eton CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1995

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block1901.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86.1

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2221
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,221
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
28%
Improvement Value:$231,600
72%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200+7.0%
2024$7,666+6.5%
2023$7,200+3.3%
2022$6,970+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$639,000
Sq Ft2,221DeedBook 19874, Page 1477Recorded12/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 5054, Page 49

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4680, Page 184