Skip to content

713 Princeton AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block1901.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 3335
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,335
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
23%
Improvement Value:$287,400
77%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+7.0%
2024$8,893+6.5%
2023$8,353+3.3%
2022$8,086+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft3,335DeedBook 20040, Page 1652Recorded6/13/2025

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5166, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4462, Page 527