Skip to content

711 Tufts CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1987

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block1901.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2890
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,890
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
26%
Improvement Value:$257,600
74%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,821+7.0%
2024$8,246+6.5%
2023$7,745+3.3%
2022$7,498+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,890DeedBook 17542, Page 1165Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4587, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1987