Skip to content

739 Princeton AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block1901.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F 2508
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,508
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
23%
Improvement Value:$298,900
77%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,842+7.0%
2024$9,201+6.5%
2023$8,642+3.3%
2022$8,366+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 17497, Page 201Recorded6/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4552, Page 490