Skip to content

708 Amherst RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block1901.06
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF-E-2BG 3313
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,313
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
22%
Improvement Value:$431,500
78%
Total Assessment$553,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,016+7.0%
2024$13,103+12.5%
2023$11,643+3.3%
2022$11,272+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft3,313DeedBook 19510, Page 1006Recorded10/13/2023

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft3,313DeedBook 18222, Page 279Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft3,313DeedBook 16742, Page 278Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 12277, Page 1527

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 4497, Page 648