Skip to content

716 Princeton AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block1901.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2038
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,038
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
26%
Improvement Value:$249,700
74%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,557+7.0%
2024$8,000+6.5%
2023$7,514+3.3%
2022$7,274+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,038DeedBook 17524, Page 768Recorded7/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4494, Page 713