Skip to content

701 Tufts CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Dec 18, 1987

Property Information

Block1901.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2382
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,382
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
33%
Improvement Value:$189,900
67%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,893+7.2%
2024$6,428+6.7%
2023$6,022+3.4%
2022$5,822+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4629, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1986