Skip to content

710 Cambridge RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 1996

Property Information

Block1901.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1UG 1871
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,871
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
36%
Improvement Value:$156,900
64%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+7.0%
2024$5,814+6.5%
2023$5,460+3.3%
2022$5,286+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 5041, Page 284

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4506, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1977