Skip to content

713 Amherst RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 24, 2007

Property Information

Block1901.10
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1700
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
38%
Improvement Value:$166,400
62%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,776+7.0%
2024$6,335+6.5%
2023$5,950+3.3%
2022$5,760+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 13698, Page 464

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5758, Page 618

Property Sale

Sale
$131,389
DeedBook 4532, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1986