Skip to content

706 Princeton AveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2002

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 25, 2000

Property Information

Block1901.14
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 3446
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
19%
Improvement Value:$388,300
81%
Total Assessment$479,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,158+7.0%
2024$11,366+6.5%
2023$10,676+3.3%
2022$10,335+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10207, Page 1680

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5620, Page 315

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4492, Page 32