Skip to content

702 Princeton AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$255,500
Last Sale Date
Jun 7, 2011

Property Information

Block1901.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2376
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,376
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
28%
Improvement Value:$285,800
72%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,004+7.0%
2024$9,353+6.5%
2023$8,784+3.3%
2022$8,504+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 14911, Page 703

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 14911, Page 703

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5082, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1986