Skip to content

745 Oxford RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block1901.15
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2838
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,500
29%
Improvement Value:$277,800
71%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916+7.0%
2024$9,270+6.5%
2023$8,706+3.3%
2022$8,429+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,838DeedBook 17558, Page 210Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5498, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$18,750
DeedBook 4319, Page 497