Skip to content

743 Oxford RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block1901.15
Lot15.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 3431
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,191
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
25%
Improvement Value:$365,400
75%
Total Assessment$484,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,287+7.0%
2024$11,487+6.5%
2023$10,789+3.3%
2022$10,445+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$464,500
DeedBook 14580, Page 1104

Property Built

Built

Year Built: 1996