Skip to content

711 Oxford RdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2008

Property Information

Block1901.16
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,392
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
40%
Improvement Value:$131,600
60%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,565+7.0%
2024$5,202+6.5%
2023$4,886+3.3%
2022$4,730+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,800
DeedBook 4389, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1985