Skip to content

61 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2010

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block1901.17
Lot194
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2657
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,657
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
34%
Improvement Value:$267,100
66%
Total Assessment$404,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,003+7.2%
2024$9,335+3.7%
2023$9,002+3.3%
2022$8,715+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,657DeedBook 18360, Page 869Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,657DeedBook 16178, Page 310Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$377,328
DeedBook 14712, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 2010