Skip to content

162 Ambermist WayForked River, NJ 08731

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block1901.17
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8803

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2771
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,771
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
32%
Improvement Value:$287,500
68%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,770+7.0%
2024$10,068+6.5%
2023$9,456+3.3%
2022$9,155+214.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$517,848
DeedBook 17689, Page 1958Recorded11/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019