Skip to content

229 Ambermist WayForked River, NJ 08731

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block1901.18
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8803

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3648
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
27%
Improvement Value:$363,900
73%
Total Assessment$501,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,705+7.0%
2024$11,878+6.5%
2023$11,156+3.3%
2022$10,800+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$589,766

From:

To:

DeedBook 17399, Page 1837Recorded3/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019