Skip to content

129 Ambermist WayForked River, NJ 08731

Built 2018

Last Sale Price
$477,631
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block1901.18
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8803

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2480
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,480
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
34%
Improvement Value:$272,000
66%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,389+7.0%
2024$9,713+6.5%
2023$9,123+3.3%
2022$8,831+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$477,631

From:

To:

DeedBook 17124, Page 1929Recorded5/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018