Skip to content

92 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2014

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block1901.19
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2463
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,463
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
34%
Improvement Value:$269,700
66%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,331+7.0%
2024$9,658+6.5%
2023$9,071+3.3%
2022$8,782+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft2,463DeedBook 19825, Page 421Recorded10/22/2024

Property Sale

Sale
$397,292

From:

To:

DeedBook 15835, Page 403Recorded6/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014