Skip to content

98 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2013

Last Sale Price
$391,571
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block1901.19
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2644
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,644
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
33%
Improvement Value:$279,000
67%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554+7.0%
2024$9,867+6.5%
2023$9,267+3.3%
2022$8,971+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$391,571

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 15640, Page 1182Recorded9/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013