Skip to content

18 Holbrooke DriveForked River, NJ 08731

Built 2010

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block1901.19
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3034
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage3,034
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
32%
Improvement Value:$287,800
68%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,790+7.0%
2024$10,087+6.5%
2023$9,474+3.3%
2022$9,172+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft3,034DeedBook 18660, Page 619Recorded9/2/2021

Property Sale

Sale
$425,839
DeedBook 14734, Page 1214

Property Built

Built

Year Built: 2010