Skip to content

16 Lovelock LaneForked River, NJ 08731

Built 2017

Last Sale Price
$501,917
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block1901.19
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3514
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage3,514
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
32%
Improvement Value:$297,700
68%
Total Assessment$437,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,874+7.0%
2024$11,101+6.5%
2023$10,426+3.3%
2022$10,094+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$501,917

From:

To:

DeedBook 16893, Page 690Recorded10/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017