Skip to content

13 Lovelock LaneForked River, NJ 08731

Built 2017

Last Sale Price
$443,391
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block1901.19
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 1949
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,949
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
39%
Improvement Value:$217,500
61%
Total Assessment$356,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,034+7.0%
2024$8,445+6.5%
2023$7,932+3.3%
2022$7,679+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$443,391

From:

To:

DeedBook 16792, Page 1724Recorded7/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017