Skip to content

146 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2018

Last Sale Price
$432,410
Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block1901.19
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2453
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,453
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
35%
Improvement Value:$261,700
65%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,154+7.0%
2024$9,493+6.5%
2023$8,916+3.3%
2022$8,631+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$432,410

From:

To:

DeedBook 16923, Page 342Recorded10/31/2017