Skip to content

176 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2017

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block1901.19
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3053
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage3,053
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
32%
Improvement Value:$296,100
68%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,000+7.0%
2024$10,284+6.5%
2023$9,659+3.3%
2022$9,351+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,135

From:

To:

Sq Ft3,144DeedBook 16855, Page 168Recorded8/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017