Skip to content

198 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2018

Last Sale Price
$397,218
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block1901.19
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 1945
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,945
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
39%
Improvement Value:$213,900
61%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,904+7.0%
2024$8,325+6.5%
2023$7,819+3.3%
2022$7,569+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$397,218

From:

To:

DeedBook 17121, Page 372Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018