Skip to content

202 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2018

Last Sale Price
$436,111
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block1901.19
Lot84
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8802

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2800
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
33%
Improvement Value:$281,700
67%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,623+7.0%
2024$9,931+6.5%
2023$9,327+3.3%
2022$9,030+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$436,111

From:

To:

DeedBook 17182, Page 1902Recorded7/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018