Skip to content

8 Iverness CourtForked River, NJ 08731

Built 2012

Last Sale Price
$517,166
Last Sale Date
Jul 10, 2012

Property Information

Block1901.20
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2753
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,753
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
33%
Improvement Value:$287,200
67%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863+7.0%
2024$10,156+6.5%
2023$9,539+3.3%
2022$9,234+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$517,166
DeedBook 15278, Page 1119

Property Built

Built

Year Built: 2012