Skip to content

29 Gladstone StreetForked River, NJ 08731

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block1901.20
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2863
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,863
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
33%
Improvement Value:$284,400
67%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,691+7.0%
2024$9,995+6.5%
2023$9,387+3.3%
2022$9,088+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,863DeedBook 16830, Page 1797Recorded8/9/2017

Property Sale

Sale
$415,156

From:

To:

Sq Ft2,863DeedBook 16161, Page 856Recorded8/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015