Skip to content

35 Gladstone StreetForked River, NJ 08731

Built 2012

Last Sale Price
$347,900
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block1901.20
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 2102
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,102
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
39%
Improvement Value:$216,700
61%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,738+7.2%
2024$8,153+6.7%
2023$7,642+3.4%
2022$7,390+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$347,900

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 16822, Page 1195Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$342,900

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 16200, Page 289Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$341,251
DeedBook 15100, Page 1232

Property Built

Built

Year Built: 2012