Skip to content

37 Gladstone StreetForked River, NJ 08731

Built 2012

Last Sale Price
$416,989
Last Sale Date
Aug 28, 2012

Property Information

Block1901.20
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 2075
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,075
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
38%
Improvement Value:$224,500
62%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,936+7.2%
2024$8,338+6.7%
2023$7,816+3.4%
2022$7,558+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$416,989
DeedBook 15315, Page 1293

Property Built

Built

Year Built: 2012