Skip to content

32 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2009

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block1901.20
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 1970
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,970
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
39%
Improvement Value:$212,700
61%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,887+7.0%
2024$8,308+6.5%
2023$7,803+3.3%
2022$7,554+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,970DeedBook 18638, Page 422Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$389,237
DeedBook 14328, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 2009