Skip to content

44 Gladstone StreetForked River, NJ 08731

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block1901.21
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8804

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 1954
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,954
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
38%
Improvement Value:$222,600
62%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,888+7.2%
2024$8,293+6.7%
2023$7,773+3.4%
2022$7,517+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$388,263
DeedBook 15150, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 2012