Skip to content

48 Ambermist WayForked River, NJ 08731

Built 2021

Last Sale Price
$567,250
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block1901.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8804

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,965
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
40%
Improvement Value:$206,200
60%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,722+7.0%
2024$8,154+6.5%
2023$7,658+157.6%
2022$2,973+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$567,250
Sq Ft1,965DeedBook 18425, Page 133Recorded4/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021