Skip to content

36 Dunberry DriveForked River, NJ 08731

Built 2016

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Feb 16, 2016

Property Information

Block1901.22
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8804

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 2236
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,236
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
38%
Improvement Value:$235,700
62%
Total Assessment$378,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,596+7.0%
2024$8,971+6.5%
2023$8,426+3.3%
2022$8,157+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

DeedBook 16366, Page 1017Recorded4/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016