Skip to content

26 Dunberry DriveForked River, NJ 08731

Built 2015

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block1901.22
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8804

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2866
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,866
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
32%
Improvement Value:$301,100
68%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,139+7.0%
2024$10,414+6.5%
2023$9,781+3.3%
2022$9,469+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft2,866DeedBook 19859, Page 850Recorded11/26/2024

Property Sale

Sale
$486,508

From:

To:

DeedBook 16123, Page 1328Recorded7/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015