Skip to content

32 Ambermist WayForked River, NJ 08731

Built 2021

Last Sale Price
$657,180
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block1901.22
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8804

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,425
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
30%
Improvement Value:$329,100
70%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,849+7.0%
2024$11,077+6.5%
2023$10,404+248.7%
2022$2,983+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$657,180
Sq Ft3,425DeedBook 18513, Page 969Recorded6/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021