Skip to content

10 Ambermist WayForked River, NJ 08731

Built 2015

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 1, 2020

Property Information

Block1901.23
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class18
Description1SF-R-2AG 2074
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,074
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
34%
Improvement Value:$275,700
66%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+7.0%
2024$9,824+6.5%
2023$9,227+3.3%
2022$8,933+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 18003, Page 458Recorded8/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015