Skip to content

39 Dunberry DriveForked River, NJ 08731

Built 2014

Last Sale Price
$436,074
Last Sale Date
Jan 28, 2014

Property Information

Block1901.23
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2641
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,641
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
33%
Improvement Value:$283,000
67%
Total Assessment$422,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+7.0%
2024$10,009+6.5%
2023$9,401+3.3%
2022$9,101+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$436,074

From:

To:

DeedBook 15742, Page 1193Recorded2/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014