Skip to content

1 Dunberry DriveForked River, NJ 08731

Built 2018

Last Sale Price
$451,558
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block1901.23
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3127
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage3,127
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
31%
Improvement Value:$308,500
69%
Total Assessment$449,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,378+7.0%
2024$10,637+6.5%
2023$9,990+3.3%
2022$9,671+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$451,558

From:

To:

DeedBook 17008, Page 474Recorded1/25/2018