Skip to content

7 Braemore CourtForked River, NJ 08731

Built 2009

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block1901.24
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG 2121
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,121
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
39%
Improvement Value:$224,000
61%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,274+7.0%
2024$8,671+6.5%
2023$8,144+3.3%
2022$7,884+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,121DeedBook 16606, Page 732Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$402,210

From:

To:

Sq Ft2,121DeedBook 16191, Page 1705Recorded9/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009