Skip to content

11 Ambermist WayForked River, NJ 08731

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$724,900
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block1901.24
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3135
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage3,135
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,500
32%
Improvement Value:$303,400
68%
Total Assessment$444,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,274+7.0%
2024$10,540+6.5%
2023$9,899+3.3%
2022$9,583+220.1%
Property History

Property Sale

Sale
$724,900
Sq Ft3,135DeedBook 19880, Page 875Recorded12/19/2024

Property Sale

Sale
$508,027
DeedBook 17652, Page 1154Recorded10/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019