Skip to content

211 Ambermist WayForked River, NJ 08731

Built 2019

Last Sale Price
$450,862
Last Sale Date
Jan 3, 2019

Property Information

Block1901.26
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8803

Building Details

Building Class17
Description2SF-R-2AG 2009
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,009
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
38%
Improvement Value:$221,500
62%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,097+7.0%
2024$8,505+6.5%
2023$7,988+3.3%
2022$7,733+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,862

From:

To:

DeedBook 17357, Page 337Recorded1/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019