Skip to content

27 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2009

Last Sale Price
$457,266
Last Sale Date
Jul 28, 2009

Property Information

Block1901.27
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2731
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,731
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
33%
Improvement Value:$283,300
67%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,676+7.0%
2024$9,981+6.5%
2023$9,374+3.3%
2022$9,075+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$457,266
DeedBook 14388, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 2009