Skip to content

55 Arborridge DriveForked River, NJ 08731

Built 2010

Last Sale Price
$544,900
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block1901.27
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2708
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,708
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
31%
Improvement Value:$309,000
69%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,327+7.0%
2024$10,589+6.5%
2023$9,946+3.3%
2022$9,628+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$544,900
Sq Ft2,708DeedBook 18574, Page 1353Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$425,982
DeedBook 14800, Page 1941

Property Built

Built

Year Built: 2010