Skip to content

1521 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 2018

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block198
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2778
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,778
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
19%
Improvement Value:$268,600
81%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,420+7.0%
2024$7,872+6.5%
2023$7,394+3.3%
2022$7,158+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$433,000

From:

To:

Sq Ft2,778DeedBook 17183, Page 1377Recorded7/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$66,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 16568, Page 1551Recorded11/14/2016