Skip to content

1820 Hawser DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block211.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0930
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage930
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
61%
Improvement Value:$80,900
39%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,256+7.0%
2024$4,913+12.8%
2023$4,357+3.3%
2022$4,218+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft930DeedBook 17031, Page 1050Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5758, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1960