Skip to content

1707 Anchorage DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block211
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0930
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage930
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
64%
Improvement Value:$70,800
36%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000+7.0%
2024$4,674+6.5%
2023$4,390+3.3%
2022$4,250+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 12465, Page 1704

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5643, Page 817

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4931, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1960